NOVA PRAVILA ZA GRAĐANE BIH: OD NAREDNE GODINE U ZEMLJE EU S POSEBNIM ODOBRENJEM

Iako za putovanje u EU nosiocima pasoša Bosne i Hercegovine ne treba viza, za ulazak u zemlje Šengenskog sporazuma morat će se pribaviti posebno odobrenje. Ono, kao i potvrda o COVID-19 statusu, nezaobilazni su dokumenti za svakog ko će se zaputiti prema bilo kojoj od 27 država Unije.

Državljani Bosne i Hercegovine od naredne godine u Evropsku uniju moći će ući samo nakon posebnog odobrenja.

Iako za putovanje u EU nosiocima pasoša Bosne i Hercegovine ne treba viza, za ulazak u zemlje Šengenskog sporazuma morat će se pribaviti posebno odobrenje. Ono, kao i potvrda o COVID-19 statusu, nezaobilazni su dokumenti za svakog ko će se zaputiti prema bilo kojoj od 27 država Unije.

EU je u aprilu 2016. godine odlučila da se svi putnici izvan bloka moraju registrirati u posebnom Evropskom putničkom informativnom sistemu za odobrenje (ETIAS).

Šta je potrebno uraditi, kako bi nosilac bh. pasoša ušao u EU?

Morate se prijaviti na posebnoj ETIAS stranici, posredstvom interneta.

U ponuđenom obrascu ispunite ime, prezime, datum i mjest rođenja, adresu, imena roditelja, broj pasoša, njegovo trajanje, ali i odgovoriti na pitanja da li se drogirate, imate li bilo kakve veze s terorizmom, trafikingom ljudi, jeste li putovali u bilo koje ratno ili područje konflikta, da li ste kažnjavani, gdje radite, gdje ste ranije putovali unutar EU, te odgovoriti i na određena sigurnosna pitanja.

Nakon što online ispunite taj formular i pošaljete ga u sistem, da bi se on obradio, morate platiti 7 eura takse. Osobe mlađe od 18 godina ne plaćaju ovu taksu.

Platiti možete s jednom od vaših kreditnih ili debitnih bankovnih kartica.

Iz EU ističu da je sistem napravljen tako da za cijeli postupak treba maksimalno 10 minuta vremena.

Nakon što prođe uplata, procesuira se vaš zahtjev i na email adresu koju ostavite u ETIAS sistemu stiže odgovor.

Na stranici ETIAS-a stoji tvrdnja da se 95 posto prijava automatski obradi i odgovor dobije u vrlo kratkom roku.

Provjere podataka koje priložite u formularu vrše sigurnosne agencije EU, od Europola, do Šengen sistema provjere.

Za preostalih 5 posto, rok za odgovor je 36 sati. Ako ga ne dobijete, ne možete u EU. No i tu postoji posebna procedura za ispravljanje eventualne greške. Uz ostalo, na raspolaganju će vam biti i formular za žalbe na koji institucije države EU u koju kanite putovati moraju odgovoriti u roku od četiri sedmice, piše Politički.ba

Ukoliko vam ETIAS zatraži dodatne informacije, imate 96 sati roka da ih dostavite.

Predviđeno je i da se na graničnim prelazima, pred vratima EU, postave i posebni štandovi gdje se mogu, opet online, obraditi zahtjevi osoba koje su iz bilo kog razloga zaboravile zatražiti ETIAS odobrenje.

Jednom kada se odobrenje dobije, ono će važiti naredne tri godine.

ETIAS je napravljen po uzoru na sličan američki i kanadski sistem odobravanja ulaska u te zemlje.

No, ETIAS-ovo odobrenje vrijedi godinu više od sličnih američkih i kanadskih sistema.

Izvor:hayat.ba