Detalji Schmidtovog izvještaja UN-u: EUFOR je ključan za očuvanje mira u BiH
Ured visokog predstavnika (OHR) objavio je sadržaj izvještaja koji će visoki predstavnik Christian Schmidt danas podnijeti Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija u New Yorku.
Izvještajem je obuhvaćen period od aprila do oktobra ove godine, a tokom kojeg su, kako je ocijenio Schmidt, dominirale teme povezane s predizbornom kampanjom i Općim izborima održanim 2. oktobra.
Istakao je dva cilja za navedeni period – prvo, garantovati da građani mogu ostvariti osnovno ustavom zagarantirano pravo na glasanje i drugo, osigurati provedbu volje birača nakon izbora. Prema izvještaju, Schmidt je donio niz odluka da bi ostvario ove ciljeve. Napomenuto je da je 7. juna ove godine donio paket odluka kojim se omogućava finansiranje Općih izbora, kao i budućih izbora. Konstatovao je da bez ove intervencije ne bi bilo moguće pripremiti i provesti izbore.
Visoki predstavnik smatra da je bilo neophodno donijeti izmjene i dopune Izbornog zakona kako bi Zakon bio, kako je ocijenio, bolje usklađen s međunarodnim standardima i najboljim primjerima iz prakse. Kao cilj nametnutih odluka 27. jula istakao je to da se poboljša transparentnost izbornog procesa.
“Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) ovom odlukom su dati mehanizmi putem kojih može sankcionisati kršenje pravila ponašanja tokom predizborne kampanje”, navedeno je.
Schmidt je napomenuo da su stranke nekoliko mjeseci bile uključene u dijalog o izbornoj reformi sa ciljem otklanjanja političkih zastoja u Federaciji Bosne i Hercegovine.
“S obzirom na neuspjeh ovog procesa i s obzirom na veliku opasnost da formiranje vlasti opet bude blokirano nakon izbora, visoki predstavnik je izvijestio o tome da je 2. oktobra donio paket funkcionalnosti FBiH. Ovaj paket sadrži set mjera koje omogućavaju brzo uspostavljanje zakonodavnih, izvršnih i sudskih tijela nakon izbora”, ukazano je ovim izvještajem.
Mišljenja je da je predizborna kampanja više bila usredsređena na ličnosti i odnose među njima, a manje na političke programe. Za Za vladajući SNSD u Republici Srpskoj je naveo da je stvorio atmosferu u kojoj su često etiketirani kao izdajnici oni koji upućuju kritiku vlasti i opozicioni političari. U FBiH je predizborna kampanja bila, kako je zaključio, relativno tiha, iako je došlo do veće polarizacije između političkih protivnika.
Kada je u pitanju ekonomija, u izvještaju je navedeno da preliminarni pokazatelji za ovu godinu pokazuju određene pozitivne trendove, ali da to ne znači neminovno i bolji ekonomski i društveni razvoj. Podsjetio je da zvanična stopa nezaposlenosti iznosi skoro 30 posto, dok je udio nezaposlenih mladih osoba u ukupnom broju nezaposlenih veći od 18 posto.
“Zbog visoke inflacije, prosječna plata i penzija znatno su ispod prosječne potrošačke korpe, što ukazuje na to da čak i oni sa stalnim primanjima teško sastavljaju kraj s krajem”, istaknuto je u izvještaju.
S obzirom na političku situaciju, Schmidt je preporučio povećan angažman međunarodne zajednice kako bi bilo osigurano puno poštivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i kako bi bile omogućene ključne reforme. S tim u vezi, u izvještaju je naglašeno da EUFOR-ova misija Althea nastavlja biti vitalna u očuvanju mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini i da je njeno prisustvo u Bosni i Hercegovini i dalje neophodno.
Potpuni sadržaj Schmidtovog izvještaja na engleskom jeziku Vijeću sigurnosti UN-a dostupan je na ovom linku.
Bosanskohercegovački ambasador u UN-u Sven Alkalaj obratit će u Vijeću sigurnosti. Ministrica vanjskih poslova Bisera Turković (SDA) se neće moći obratiti, a kao razlog za to je navedeno što obraćanje videolinkom nije moguće. Pravilo je da svaki govornik mora biti prisutan na samom zasjedanju.
Kako saznaje Klix.ba, Alkalaj je bio u nedoumici da li pročitati pripremljeni govor, jer se njime oštro kritikuje rad visokog predstavnika. Navodno nakon toga se Alkalaj obratio američkom specijalnom izaslaniku za Zapadni Balkan Gabrielu Escobaru koji mu je savjetovao da oštra kritika nije prihvatljiva.
Izvor: klix.ba