HDZ danas razgovara o formiranju vlasti: Šta do sada znamo o dogovorima
Hrvatska demokratska zajednica (HDZ BiH) održava fdanas sjednicu Predsjedništva ove stranke na kojoj će raspravljati o implementaciji izbornih rezultata.
Sjednica će biti održana u Domu HDZ-a BiH u Mostaru, s početkom u 11:00 sati i bit će to prvi zvanični razgovori HDZ-a o planovima za uspostavljanje vlasti što bi trebali i saopćiti novinarima nakon sjednice.
Kako bi put za formiranje vlasti bio otvoren, potrebno je prvo popuniti klubove Doma naroda FBiH, što prema novom pravilu Christiana Schmidta treba biti završeno u roku od mjesec nakon potvrđivanja izbornih rezultata. Nakon toga će biti jasniji omjer snaga u FBiH, kao i matematika za formiranje vlasti.
Kada je riječ o državnom nivou, odnosno Vijeću ministara, dogovor Dragana Čovića i lidera SNSD-a Milorada Dodika je u velikoj mjeri poznat, a Dodik je nedavno poručio da će njih dvojica na državnom nivou partnera tražiti između SDA i tada “Trojke”.
S obzirom na to da bi novi predsjedavajući odnosno predsjedavajuća Vijeća ministara BiH prema nepisanom pravilu trebalo da bude iz reda Hrvata.Dragan Čović je već najavio da će mandatarka za novi sastav Vijeća ministara BiH biti žena, a Dodik poručio da će ga podržati. Kandidatkinja za tu poziciju bi trebalo da bude Borjana Krišto, koja je izgubila od Željka Komšića u trci za člana Predsjedništva BiH i sada joj je potreban novi posao, koji se prema dosadašnjem političkom iskustvu u BiH, uglavnom svodio na “zapošljavanje” u Dom naroda BiH ili Vijeće ministara..
Iako je godinama čelnu funkciju u Ministarstvu finansija BiH uzimao HDZ, čini se da su Dodik i Čović pronašli kompromisno rješenje prema kojem će ministar biti iz SNSD-a, a prvi kandidat je Zoran Tegeltija, trenutni predsjedavajući Vijeća ministara BiH. No, i za taj dogovor bit će potrebne tri podignute ruke, a ne samo dvije.
Predsjednik HDZ-a je govoreći o Parlamentu FBiH ranije izjavio da će u koaliciju ići sa strankama sa sjedištem u Sarajevu koje imaju većinu u bošnjačkom klubu Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.
To je sasvim u skladu s njegovim razumijevanjem principa po kojima bi trebao funkcionisati sistem vlasti, a to je da ju formiraju oni koji unutar svakog naroda imaju većinu, predstavljenu kroz stanje u etničkim klubovima Doma naroda, a ne oni koji imaju većinu u Predstavničkom domu PS BiH.
Kada je riječ o bošnjačkom bloku u Federaciji BiH on se dijeli na dva dijela – SDA i vjerovatno DF te blok od osam stranaka koji je prvobitno okupljen oko kandidata za Predsjedništvo BiH Denisa Bećirovića.
Oni su potpisali sporazum o zajedničkom djelovanju na svim nivoima vlasti, no tek nakon popunjavanja Domova naroda će biti jasnija njihova stvarna snaga. Ono što su istaknuli jeste da ne planiraju sarađivati sa SDA tako da će se ova dva bloka boriti za prednost, pogotovo u federalnom Domu naroda koji je SDA-u zakomplikovao situaciju sa brojem “ruku”.
Izvor: klix.ba