NES i SBiH napuštaju ‘osmorku’ na državnom nivou: Šta su rekli Nikšić, Efendić, Ogrešević, Dodik?

Zvaničnici Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i predstavnici osam stranaka s kojima je potpisan sporazum o koalicionom djelovanju na državnom nivou sastali su se danas u Doboju kako bi nastavili razgovore o implementaciji izbornih rezultata.

Nakon sastanka se javnosti obratio predsjednik SDP-a Nermin Nikšić koji je iznio neke teme sastanka.

 

“Meni je drago što su prisutvovali Ogrešević i Efendić da vide atmosferu. Zahvaljujem se svim učesnicima sastanka jer pravimo prve pionirske korake saradnje i toga da BiH krene naprijed.

Predstoji nam da dogovorimo kandidate za ministre i zamjenike ministara. Sutra Naša stranka ima svoju sjednicu organa i NiP, sve će sutra biti dogovoreno. U svemu ovome moramo da pokažemo kompromis, cijenim današnji postupak SNSD-a”, kazao je Nikšić.

 

Milorad Dodik, lider SNSD-a, istakao je da je zainteresovan za potpisivanje sporazuma sa Islamskom zajednicom, ali da se njegov stav o državnoj imovini ne mijenja.

“Razgovarali smo o sporazumu koji IZ treba da potpiše sa BiH, BiH ima sporazum sa svim crkvama, fali ovaj sa Islamskom. Nisam protiv toga da to stavimo na dnevni red, ali treba svim vjernicima dati ista prava. Za vrijeme SDA nismo imali nijiednu inicijativu da razgovaramo na tu temu.

 

Komentirao je i podjelu ministarstava u Vijeću ministara BiH.

“Naše su pozicije poznate, što se tiče Šulića, mi želimo da ga očuvamo i sačuvamo njegov kredibilitet i zato ga povlačimo. Osmorka sutra treba svoje kandidate da definiše. Što se tiče imovine, to je jedno od ključnih pitanja u BiH. To je riješeno Daytonom, u načelnim sporazumima nema nijedne riječi o imovini.

To su pitanja koja traže daleko veću elaboraciju. Novina u svemu jeste da razgovaramo o svim teškim temama”, rekao je Dodik.

Kazao je da treba odblokirati sve procese, svaki sporazum koji je u procedurama.

Komenitrao je i izbor četvrtog delegata u Domu naroda te rekao da članovi CIK-a trebaju podnijeti ostakve.

Nermin Ogrešević, predsjednik NES-a kazao je kako se povlače iz većine sa državnog nivoa.

NES i stranka za BiH neće biti većina na državnom nivou. Nije bilo prostora da se dogovore neka rješenja. Možda je to problem komunikacije, poslije donesenog zakona o imovini, mišljenja smo bili da trebamo imati četiri ministarstva, nešto volje vidim da se radi na potpisivanju sporazuma sa IZ, pitanje bosanskog jezika u RS je isto jedno od bitnih pitanja i nije riješeno” kazao je Ogrešević.

Osvrnuo se i na ostale nivoe vlasti te kazao da ne zna kako će se formirati koalicije.

“Ne bih spekulirao oko federalnog nivoa. Ono o čemu smo mi obaviješteni kada je u ptanju početak pregovora za formiranje na državnom nivou, mi nismo zadovoljni s potezima koji su povučeni.

Shodno onom kako je proces vođen, mi smo dali šansu. Rezultat nije takav da bi NES i SBiH mogle nositi taj teret vlasti i odgovornosti pod ovim uvjetima. Mi ovo ne radimo zbog SDA i DF, oni imaju svoje politike”, zaključio je Ogrešević.

Semir Efendić, predsjednik Stranke za BiH, kazao je da su se odlučili povući zbog usvajanja zakona o imovini u NSRS nakon što je Ustavni sud utvrdio da nije to u nadležnosti NSRS.

“Nije bilo spremnosti da se razgovara na tu temu. Pitanje i četvrtog ministarstva stranke osmoke, dogovor koji je postignut je da SNSD ima četiri minsitarstva, a stranke osmorke tri. Tu nešto nije uredu”, kazao je Efendić.

Ko su stranke “osmorke”?

Blok od osam opozicionih stranaka čine Socijaldemokratska partija BiH (SDP), Narod i pravda (NiP), Naša stranka (NS), Stranka za BiH (SBiH), BH Inicijativa Fuad Kasumović, Pokret demokratske akcije (PDA), Nezavisna bosanskohercegovačka lista (NES) i stranka Za nove generacije (ZnG).

Izvor:Radiosarajevo.ba