STRUČNJACI OTKRILI DA LI SMIJETE JESTI DŽEM AKO SE PO NJEMU UHVATI PLIJESAN: Odgovor niko nije MOGAO DA ZNA
Pronašli ste zaboravljenu teglu džema u frižideru i taman ste pomislili kako ćete se lijepo zasladiti, pogotovo u periodu posta kada ste iz jelovnika izbacili većinu slatkiša, a na njenom vrhu stoji plijesan.
Pronašli ste zaboravljenu teglu džema u frižideru i taman ste pomislili kako ćete se lijepo zasladiti, pogotovo u periodu posta kada ste iz jelovnika izbacili većinu slatkiša, a na njenom vrhu stoji plijesan.
Onda vi uzmete kašiku, skinete ubuđale dijelove i navalite na ostatak. Hmmm… Možda da razmislite još jednom?
O ovome ali i vremenu za koje treba iskoristiti ajvar, krastavčiće i ostale namirnice, a da one ne budu štetne po zdravlje govorila je Marija Rakić Ljubomirović, inženjerka biotehnologije iz Hemijsko-prehrambeno tehnološke škole u Beogradu.
– Džem i marmelada imaju izuzetnu moć stvaranja plesni jer sadrže puno šećera i puno vode. Kada se plijesan stvori na površini obično sklonimo kašikom i bacimo. Ne, nikako! – kaže ona i napominje da džem neće biti bezbjedniji ni ako se prokuva jer ne znamo kakve su plijesni po njemu.
Buđ ili plijesan je vrsta gljive koja naseljava vlažna mjesta. Čak i ako namirnice držite u frižideru može se dogoditi da se na namirnicama pojavi buđ, a tada je vrlo važno postupiti pravilno kako ne bi trpjelo zdravlje, kazala je Marija Rakić Ljubomirović.
Dok džem treba odmah da bacite kiseli kupus nije izgubljen onog trenutka kada se buđ pojavila. Ako mu se po vrhu uhvatila buđ i dalje mu ima spasa.
– Može da se sakupi ta plijesan, da se skloni površinski sloj kupusa. Morate da provjerite i da li su glavice kupusa omekšale, mada u dubini kace neće biti toga, samo površinski – objašnjava ona.
Kako se čuvaju otvorene konzerve?
– Obavezno treba prebaciti u staklenu ili porcelansku posudu, poklopimo i odložimo. Konzerva se čuva samo jedan dan u slučaju ako ste konzervu otvorili i ostavili sadržaj u njoj. Ako prebacite sadržaj, možete je sigurno čuvati dva do tri dana – ističe tehnolog i dodaje da su mesni proizvodi rizični zbog bakterioloških kvarenja koja su opasna, piše 24sedam.
Rok trajanja namirnica po otvaranju ako se čuvaju u frižideru:
džem i marmelada – 2 sedmice
zimnica – 7 dana
kiseli krastavci – 3 mjeseca
ajvar – 3 mjeseca
kečap – 6 mjeseci
senf – 12 mjeseci
Izvor:haber.ba