BH. UČENICI PO ZNANJU ZAOSTAJU ZA SVOJIM VRŠNJACIMA IZ EU: PETICA VIŠE NIŠTA NE ZNAČI
Petica kao ocjena najčešće više ništa ne znači, odnosno broj odlikaša u školama ne prati pismenost društva.
Naime, uprkos činjenici da u školama širom Bosne i Hercegovine nikada nije bilo više učenika koji razrede završavaju odličnim uspjehom, posljednji objavljeni rezultati Programa za međunarodnu procjenu postignuća učenika (PISA) govore kako su djeca u BiH u prosjeku tri godine školovanja iza svojih vršnjaka u zemljama OECD-a.
Isti podaci ukazuju na činjenicu da svako drugo petnaestogodišnje dijete u BiH ne posjeduje funkcionalnu čitalačku pismenost, navode iz Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH.
Najlošija postignuća kada je u pitanju navedeno testiranje imaju iz prirodnih nauka. Rezultati su za nekog očekivani, za nekog šokantni, ali je jasno da je potrebno poduzeti značajne korake ka poboljšanju obrazovanja. Kada je riječ o maternjem jeziku, nepoznavanje gramatičkih pravila nije najveći problem, znatno je veći problem nedostatak kritičkog mišljenja i sposobnosti analize informacija. Razlikovanja bitnog od nebitnog postaje odlika generacija koje izlaze iz škola, smatra gimnazijalac i mladi pjesnik Vojislav Durmanović, koji je jedan od pozitivnih primjera.
Svaki drugi učenik u BiH funkcionalno je nepismen, što dugoročno čini veliki problem za društvo. Rješenje je u temeljitim reformama i promjeni pristupa obrazovanju. Obrazovni sistem treba biti zasnovan na razvijanju kritičkog mišljenja, izgrađenim navikama prepoznavanja i rješavanja problema i tumačenja informacija koje se serviraju, smatraju stručnjaci.
Međutim, tome se treba pristupiti sa svih nivoa.
- Strateški se treba nastupiti, a mi u stvari nemamo strategija. Početi s dijagnostikom za svaki razred što učenik zna i može, ondje gdje su najveće teškoće te vratiti se na ono što se nije obradilo kako treba, kako bi postalo funkcionalno – kaže Žaneta Džumhur iz Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH.
Općem znanju učenika nimalo na ruku ne ide ni online nastava.
Već prvih mjeseci njenog održavanja prosvjetni radnici ukazivali su na manjkavosti, što je potvrđeno i istraživanjima koja pokazuju dodatni pad znanja učenika, piše Večernji.ba.