ISJECKAJTE TIKVU I STAVITE JE U ZAMRZIVAČ NA DESET DANA: EVO ŠTA ĆE SE DESITI

Bundeva, za čiju se prapostojbinu smatra Egipat, nekada nije služila samo za jelo.

Egipćani su od nje pravili posude i tanjire, a smatra se da je u Evropu donio Kolumbo, gdje je prvobitno služila kao hrana za stoku. Vjerovatno se zbog toga gledalo na bundevu kao na hranu siromašnih, pa i ne čudi simbolika što Pepeljuga dolazi na bal koji će joj promijeniti život – u bundevi. Brojne su njene koristi za zdravlje i razlozi zašto je treba češće imati na jelovniku.

Beta karoten u bundevi snažan je antioksidans. Karakterističan je za sve biljke koje imaju živopisnu, jaku boju (mrkva, pomorandža, kumkvat). Bundeva obiluje vitaminima C, B1, B2, B3, B6, uz A. Takođe, folnom kiselinom i mineralima (kalijum, kalcijum, gvožđe i fosfor). Tu su i oligoelementi, kao i materije značajne za bolje varenje. Zato je ova namirnica preporučljiva za one koji imaju problema sa digestivnim traktom.

Najbolje mjesto za čuvanje bundeve je podrum ili ostava. Tamo je najlakše stvoriti odgovarajuće uslove poput toga da je prostorija suha i tamna, da ima ventilaciju i da je temperatura od 5-10 stepeni. Ako se neki od ovih uslova ne poštuje, rok trajanja bundeve se značajno smanjuje. Na primer, visoka vlažnost smanjuje ovaj period za dva ili čak tri mjeseca. Bitna stvar kod čuvanja bundeve u podrumu je da ih ne postavljate direktno na zemlju ili pod, već da ih stavite na policu ili neke daske, prenosi espreso.rs.

Kako čuvati isječenu bundevu

Bundevu isjeckajte na kriške, odstranite koru pa unutrašnjost isjeckajte na kockice. Potom ih stavite u kesu za zamrzivač pa u pregradu za povrće frižidera. U ovom obliku bundeva se može čuvati do deset dana. Ako je umjesto u kesu zamotate u foliju rok se produžava na mjesec dana.

Izvor:hayat.ba