MILORADA DODIKA I ENTITET RS ČEKAJU NOVE SNAŽNE SANKCIJE

Milorad Dodik napravio je novi međunarodni skandal. Nije da bosanskohercegovačka javnost od njega očekuje drugačije i civilizovano postupanje, ipak, kada Dodik za metu uzme snažnu Njemačku, to ne može proći bez ozbiljnih posljedica.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik glasanjem PROTIV na sjednici Predsjedništva odbio je davanje agremana novom njemačkom ambasadoru u Bosni i Hercegovini NJ. E. Thomasu Fitschenu. Iako su predsjedavajući Džaferović i član Predsjedništva Komšić glasali ZA, to nije bilo dovoljno.

Kako hayat.ba nezvanično saznaje, istog dana kada je Dodik gurnuo diplomatski prst u oko Njemačke, tamošnja vlada započela je aktivnosti na iznalaženju najadekvatnijeg odgovora. Naravno, takav odgovor će, vjerovatno, podrazumijevati snažne sankcije za Dodika, ali i za entitet RS i tamošnju privredu. Nekoliko sati nakon sjednice Predsjedništva zvanični Berlin pozvao je predstavnika Ambasade BiH u Njemačkoj na hitan sastanak. Uslijedilo je i održavanje sastanka na koji se odazvala Hajra Delić, otpravnica poslova naše ambasade. Delić je saopćeno da kako je njemačka strana neprijatno iznenađena i razočarana informacijama da Predsjedništvo BiH nije dalo agreman Nj. E. Fitschenu. Od Predsjedništva BiH traže da u narednih 48 sati da jasna objašnjenja o razlozima i pozadini ovakve odluke. Susanne Schutz, opunomoćena ambasadorica u Ministarstvu vanjskih poslova SR Njemačke za jugoistočnu Evropu, rekla je da je s njemačke strane neprihvatljivo ovakvo ponašanje, te da se ovako nešto dogodi nakon 30 godina bilateralne saradnje dviju zemalja.

Prvi dio informacije o reakciji Berlina obradovao je Dodika, jer se ponadao kako će Njemačka poduzeti recipročne mjere prema državi Bosni i Hercegovini, iza koje se Dodik u svom kukavičijem i destruktivnom ponašanju nastojao sakriti. Ipak, radi se o Njemačkoj – državi s izuzetnom diplomatskom tradicijom, ali i državi koja, prije donošenja odluka, prikupi neophodne informacije. Taj drugi dio, istraga okolnosti pod kojima je Predsjedništvo odbilo dati agreman njemačkom ambasadoru u BiH, Dodika plaši. I ima razloga biti uplašen.

Neprijateljstvo i mržnja koju Dodik iskazuje prema Njemačkoj nije od jučer i od posljednje sjednice Predsjedništva. Dolaskom nove vlasti u Njemačkoj promijenile su se okolnosti za destruktivne i separatističke snage u Bosni i Hercegovini. „Situacija u Bosni i Hercegovini je zabrinjavajuća. Napori u pravcu otcjepljenja su neprihvatljivi. Po meni to znači da bi sada trebalo postojeći režim sankcija primijeniti i protiv gospodina Dodika“, izjavila je Analena Berbok, nova njemačka ministrica vanjskih poslova poslije susreta šefova diplomatija Evropske unije u Bruxellesu krajem prošle godine.

Također, u junu ove godine njemački parlament – Bundestag usvojio je Rezoluciju o Bosni i Hercegovini, u kojoj se naglašava da su “akcije Milorada Dodika i Dragana Čovića osmišljene da unište BiH kao državu i dom raznolikog stanovništva. To je neprihvatljivo i zahtijeva odlučan, čvrst otpor Evropske unije, njenih država članica i međunarodne zajednice”, navodi se. Naglašeno je da su “akcije nacionalističkih političara” Dodika, koji je član državnog predsjedništva i lider vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), te Čovića, predsjednika vladajuće Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ), “prijetnja miru u jugoistočnoj Evropi”.

Ovakav precizan i istinit stav njemačke vlade i parlamenta razbjesnili su Dodika, ali i Čovića. Dodik je zaprijetio kontramjerama. Iako je znao da je njegova najava smiješna, nije se libio govoriti o tome: „Možda će neki pokušati da ismiju ovo što ću reći, ali ni Republika Srpska nije bez kontramjera. Ako Njemačka uvede sankcije, uzvratit ćemo.“ Iako su vlasti Njemačke vrlo precizno ukazale na pojedince koji vode destruktivne i nazadne, ali i separatističke politike, Dodik je za svoj sukob, kako to obično i rade kukavice, odlučio sakriti se iza naroda, ali i države koju nastoji uništiti. Ono s čim se u BiH uglavnom suočavaju Bošnjaci počeli su osjećati i drugi evropski narodi koji mu zasmetaju u ostvarivanju retrogradnih ciljeva i pokušaja da naruši mir. „Samo naivni vjeruju da oni ovdje dođu s drugim namjerama. I Britanci i Nijemci i većina Evropljana ovdje dolazi isključivo da bi opkolili Srbe političkim zahtjevima kako bi bili što slabiji i uvijek vječito krivi”, kazao je Dodik u prisustvu srbijanskog predsjednika Vučića.

Dodik je glasanjem PROTIV u Predsjedništvu vjerovao kako će problem napraviti državi Bosni i Hercegovini te kako će uvjeravanjem Srba kako su im svi u Evropi neprijatelji dobiti zaštitu, ali i potporu u slijepom slijeđenju ruske političke agende na Balkanu. Kao i obično, preračunao se. Njemačka će, kako nam tvrde naši izvori, u naredna 24 sata dobiti sve potrebne informacije, a potom, ne dobiju li od samog Dodika povlačenje i jasne garancije da će u drugom krugu glasanja postupiti drugačije, pristupiti uvođenju sankcija. Jedan njihov dio će se odnositi direktno na Milorada Dodika, drugi na entitet RS. Ali nije isključeno da već danas započne s odmazdom, koja bi se, u velikoj mjeri, mogla odraziti i na industriju RS-a.

Pred Dodikom su dva scenarija i oba znače isto – njegov i poraz njegove politike. Ili će se povući i obećati podršku i dodjelu agremana NJ. E. Thomasu Fitschenu, nakon čega će ipak ostati tragovi i posljedice njegovog bahatog ponašanja, kakvo nije zabilježeno u evropskoj diplomatskoj praksi, ili će istrajati u konfrontiranju s Njemačkom i, osim sebe, u crno zaviti i građane entiteta kojim suvereno, diktatorski vlada.

(H. V.)

Izvor:hayat.ba