Najudaljenija pošta na svijetu dobila nove radnice: Brinut će i o pingvinima
Na čelu tima će biti Bruzon, koja će voditi računa i brodovima koji posjećuju ostrvo
Najudaljenija pošta na svijetu koja se nalazi na Antarktiku dobila je nove radnice.
U narednih pet mjeseci Kler Balantjun (Claire Ballantyne), Meri (Mary) Hilton, Natali Korbet (Natalie Corbett) i Lusi Bruzo (Lucy Bruzzo) živjet će na ostrvu Gudir i upravljat će historijskim lokalitetom Port Lokroj.
Među zadacima koje će obavljati jeste i briga o lokalnim pingvinima.
One su pobijedile na konkursu za posao Fonda za antarktičko naslijeđe Ujedinjenog Kraljevstva (UKAHT), na kome se prijavio rekordan broj kandidata – 6.000.
Putuju iz Velike Britanije i preći će gotovo 14.500 kilometara do zaliva koji će se prvi put otvoriti od početka virusa korona.
Na ovom mjestu biće pet mjeseci bez tekuće vode i toaleta.
Korbet, svježe udata, koja radi u suvenirnici putuje bez supruga i posmatra putovanje kao medeni mjesec za jednu osobu.
Na ostrvu gdje su temperature ispod nule, dok je dnevna svjetlost stalna, živi i kolonija papuanskih pingvina, prepoznatljivih po širokoj bijeloj šari na perju glave.
Hilton, iz Bonesa, blizu Falkirka, grada u Škotskoj ima zadatak da motri na njih.
– Prvi put ću kročiti na Antarktik, uzbuđena sam i jedva čekam da vidim bijeli kontinent. Ne znam šta će nas tamo dočekati – koliko će biti hladno, da li će biti prohodno ili ćemo morati da krčimo put do pošte – priča ona.
Po obrazovanju biološkinja, posvećena očuvanju prirode i biodiverziteta, ne može da dočeka da vidi pingvine i ostale sisare i morske ptice.
Balantjun iz Linkolnšira, grada na istoku Britanije, nedavno je završila master o proučavanju Zemlje na Oksfordskom univerzitetu.
Ova dvadesettrogodišnjakinja postala je upravnica pošte, a kroz njene ruke proći će oko 80.000 razglednica koje se svake godine šalju poštom u više od 100 zemalja.
Na čelu tima će biti Bruzon, koja će voditi računa i brodovima koji posjećuju ostrvo.
Dream of waking up & seeing Antarctica in all its glory? Penguins plodding around, the sun peeping over snow topped mountains. A job like no other. Join us & help protect Antarctica's heritage & conserve its precious environment. Apply by 25 April. https://t.co/NPSf6dKLdi pic.twitter.com/GmJYIq5w1m
— UK Antarctic Heritage Trust (@AntarcticHT) April 4, 2022
Izvor:avaz.ba