Pašić: ‘I poslije 1.600 ubijene djece u Sarajevu, Bosna je i dalje ostala Bosna’

Penzionisani diplomata i dugogodišnji ambasador Bosne i Hercegovine Edhem Pašić poslao je poruku svim bh. građanima povodom dodjeljivanja kandidatskog statusa našoj zemlji.

Istakao je da je dodjeljivanje Bosni i Hercegovini statusa kandidata za članstvo u Europskoj uniji historijski dan, napominjući da su europske vrijednosti već odavno u svakom Bosancu i Hercegovcu.

“Nadam se da je ovo prvi korak kada će BiH nakon ispunjavanja svih uslova za nekoliko narednih godina postati punopravni član EU-a. BiH je u svojim dubokim multietničkim korijenima davno bila poput EU-a”, kazao je Edhem Pašić.

 

Kako kaže, odnos Evropske unije prema Bosni i Hercegovini je sve dosad bio nepravedan.

“Nadam se da je ovo prvi korak kada će BiH nakon ispunjavanja svih uslova za nekoliko narednih godina postati punopravni član EU-a. BiH je u svojim dubokim multietničkim korijenima davno bila poput EU-a. Vrijednosti EU-a su u svakom Bosancu i Hercegovcu, u njegovoj duši i u njegovom odnosu prema komšiji”, kazao je Pašić.

 

Bosna i Hercegovina se ne može raspasti

Naglasio je da se stoga Bosna i Hercegovina ne može raspasti, jer njeni korijeni nisu politički nego su oni duboko u njenim građanima.

“Čak i nakon stravične agresije koju smo pretrpjeli, 1.600 ubijene djece u Sarajevu, Bosna je i dalje ostala Bosna. To dokazuje da je Bosna i Hercegovina neuništiva i Evropska unija bi trebala shvatiti da je i u njihovom interesu da imaju BiH u punopravnom članstvu”, rekao je Pašić.

 

Potom je komentarisao najnovije tenzije između Srbije i Beograda.

“Nažalost, tenzije su zato što se Beograd nikad nije odrekao politike Slobodana Miloševića. Ta politika se i dalje odvija prema susjedstvu, prema Kosovu, a i prema Bosni i Hercegovini, samo u drugoj formi. Ona je i dalje Miloševićeva doktrina da Beograd bude hegemon. Ja se ipak nadam se će se pojaviti snage u Beogradu koje će konačno shvatiti da smo svi mi jednaki ovdje i da niko nema pravo nikome da bude hegemon”, kazao je nekadašnji bh. diplomata.

‘Kosovo više neće biti u sastavu Srbije’

Podsjetio je na rezoluciju Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda 1244, usvojenu 10. juna 1999. godine, odmah nakon završetka rata na Kosovu, kako bi se uspostavio temelj za stvaranje poratne kosovske uprave i određivanje budućeg političkog statusa Kosova.

“U toj rezoluciji je jasno rečeno da Kosovo neće više nikada biti u sastavu Srbije, jer je Srbija pokazala svojim genocidnim djelima prema BiH i Kosovu da je razbojnička država. U interesu svijeta, a posebno Zapada, je da učine sve da se Beograd urazumi i prizna da je Kosovo država kao što je i Srbija država”, istakao je Pašić te dalje dodao:

“U interesu je svih, a posebno Srba, da se skine konačno ta sramota koju im je nametnuo Milošević u odnosu prema susjedima i prema svijetu.”

Prema njegovom mišljenju, cilj Beograda je da se na sjeveru Kosova formira zajednica srpskih opština poput entiteta Republika Srpska u Bosni i Hercegovini.

“Nadam se da Kosovo neće u svojoj principijelnoj politici dozvoliti da se formiraju takve opštine, jer to bi bila samo nova Republika Srpska na sjeveru Kosova“, rekao je ovaj dugogodišnji ambasador BiH u mnogim državama.

Rat u Ukrajini

Na kraju se dotakao i globalnih pitanja, posebno rata u Ukrajini, napominjući da Turska igra vrlo konstruktivnu ulogu u rješavanju problema između Moskve i Kijeva.

“Turska je odavno postala, ne regionalna sila nego svjetska sila. Na svakom koraku se osjeća ta veličina turske države sa dubokim korijenima, države koja u sebi nosi jednu kulturu zajedništva među religijama. Niko to u sebi ne nosi kao Turska, i zato u tom novom preslagivanju geopolitičkih odnosa od Turske očekujem nove korake i novu ulogu”, kazao je Pašić, naglasivši da je turska vanjska politika vrlo jasna i konstruktivna te da jača mir u svijetu i razumijevanje među narodima.

Izvor:Radiosarajevo.ba