SAUDIJSKA ARABIJA UVODI OGRANIČENJA I PRAVILA ZA RAMAZAN
Saudijska Arabija je najavila niz novih pravila i ograničenja tokom mjeseca Ramazana, uključujući niz kontroverznih odluka, poput smanjenja jačine zvučnika u džamijama, nadzora vjernika koji žele da se izoluju zadnjih deset dana ramazana (i'tikaf), ograničenja donacija i zabrana snimanja ili emitovanja namaza iz džamija, Middle East Monitor.
U dokumentu koji je u objavio ministar za islamska pitanja Abdul Latif Al-Sheikh, ove godine Ramazan će biti reguliran sa deset tačaka kojih se moraju pridržavati stanovnici Kraljevine.
Među ovim pravilima su da “imami i mujezini ne odsustvuju osim u krajnjoj nuždi”, da se teravih (večernji) namaz ne odugovlači kao i noćni namaz u posljednjih deset dana ramazana, kao i druge osnovne upute.
Uključuju i one kao što su “nekorištenje kamera u džamijama za fotografisanje imama i vjernika tokom obavljanja namaza, te ne prenošenje dova ili njihovo emitovanje u medijima svih vrsta”, kao i obavezu “imama na odgovornost za odobravanje i’tikafa i znajući njihove podatke.”
Ministarstvo je takođe zabranilo džamijama da prikupljaju novčane priloge za organizovanje obroka za postače, kao i da se takvi obroci pripremaju i održavaju u za to predviđenim prostorima u dvorištima džamije, a ne u samoj džamiji, i da se obavljaju na odgovornost imama i mujezina.
Ostale kontroverzne odluke koje je objavilo Ministarstvo su ograničenje jačine zvučnika koji emituju ezan, što je nastavak iste odluke ranije ove i prošle godine te potpuna zabrana emitovanja dova i drugih sadržaja, uz zabranu roditeljima da dovode djecu u džamiju na namaz.
Ograničenja su izazvala bijes i reakciju mnogih muslimana širom svijeta, a kritičari vide pravila kao daljnji pokušaj saudijske vlade, pod prijestolonasljednikom Mohamedom bin Salmanom, da ograniči utjecaj islama u javnom životu korištenjem ograničenja koja su dugo praktikovana od strane kao što je bivši diktator Tunisa, Zine El Abidine Ben Ali i bivši Sovjetski Savez.
Svo to vrijeme, kako ističu kritičari, saudijska vlada sve više promovira muzičke koncerte i poziva popularne zapadne umjetnike i raskalašene kulturne ličnosti u pokušaju da privuče međunarodnu publiku i otvori društvo Kraljevine.
Glasnogovornik Ministarstva Abdullah Al-Enezi odbacio je takve zabrinutosti u telefonskom intervjuu za kanal Al-Saudiya, navodeći da “Ministarstvo ne sprječava posjetu džamijama, već je organizira, tako da postoji odgovorno lice koje od njega uzme dozvolu, a imat će pogodnosti u okviru očuvanja svetosti i čistoće džamije i ne prikupljanja priloga osim službenih.”
On se također osvrnuo na zabranu snimanja i emitiranja molitava, tvrdeći da ona ima za cilj “zaštititi platforme od eksploatacije i nije izdata zbog nepovjerenja imama ili predavača, već radi izbjegavanja bilo kakve greške, posebno ako je bila nenamjerna”.
Izvor:hayat.ba