Šta ako BiH ostane bez plina: Ovo su alternative
Očekujem da ćemo u narednih tridesetak dana imati te ponude Energoinvesta, a onda će se ponuditi Kantonu, kao najvećem kupcu gasa, opcije koje imamo na stolu, kazao nam je Džindić.
Kompanija Energoinvest dobila je zadatak od Vlade FBiH i Ministarstva industrije, rudarstva i energetike da pripremi opciju alternativnog snabdjevanja plinom, spremnu za slučaj jednostranog prekida isporuke plina iz Rusije.
Istim plinovodom
Ovo je za portal “Avaza” potvrdio resorni federalni ministar Nermin Džindić, koji ističe da za sada nema nikakvih najava o eventualnom prekidu dosadašnjeg načina snabdjevanja.
– Moramo imati dovoljnu količinu plina za Kanton Sarajevo, kao najvećeg korisnika, jer u ostatku FBiH plin koristi manji dio industrijskih kapaciteta u Zenici, Visokom i Ilijašu. Očekujem da ćemo u narednih tridesetak dana imati te ponude Energoinvesta, a onda će se ponuditi Kantonu, kao najvećem kupcu gasa, opcije koje imamo na stolu. To se mora unaprijed dogovoriti, rezervisati, dio vjerovatno i platiti, s obzirom da sada svi traže varijantu B – kazao nam je Džindić.
On dodaje da je najrealnija opcija pronaći alternativu snabdjevanja istim plinovodom.
– Da li će to biti Azerbejdžan preko Bugarske i Grčke, ili austrijski, njemački, mađarski, srbijanski, to nije bitno. Svi sad brinu samo o sebi – dodaje Džindić.
Dovoljne količine struje
Za sada ne postoje nikakve najave prekida isporuke, ali ni garancije isporuke, pa u Ministarstvu energetike jednim od rješenja u slučaju obustave dotoka plina smatraju i grijanje na struju.
– Puštanjem u rad blokova 4 i 5 imamo sasvim dovoljnu količinu električne energije za domaće tržište, da u slučaju eventualnog prekida snabdjevanja plinom nadomjestimo dovoljnim količinama električne energije. Alternativa je i struja, koja je u ovom trenutku skuplja, ali ako dođe do novog rasta cijena plina struja će biti u istom, ako ne i nižem cjenovnom razredu – ističe Džindić.
Izvor: Avaz.ba