TEMPERATURA PRIJETI DA PREĐE KLJUČNI PRAG, A OVO SU POSLJEDICE
Svijet je suočen sa 50-odstotnom vjerovatnošću da u jednoj od idućih pet godina globalne temperature premaše referentnu vrijednost od 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskih nivoa, upozorili su u utorak Ujedinjene nacije i Svjetska meteorološka organizacija SMO (WMO).
Pariškim sporazumom o klimatskim promjenama iz 2015. godine države svijeta pristale su na ograničenje procesa globalnog zagrijavanja planeta znatno ispod dva stepena Celzijusa u odnosu na predindustrijsko razdoblje (mjerenja između 1850. do 1900.), po mogućnosti do 1,5 stepeni Celzijusa, prenosi Hina.
- Izgledi da globalna temperatura pređe 1,5 stepeni Celzijsa iznad predindustrijskih nivoa u najmanje jednoj godini između 2022. i 2026. iznose oko 50 odsto – objavila je Svjetska meteorološka organizacija UN-a u godišnjem ažuriranom biltenu o klimi.
Premda su se svjetski zvaničnici Pariškim sporazumom obavezali da će spriječiti dugoročno prekoračenje praga od 1,5 stepeni Celzijusa, dosad nisu uspjeli smanjiti emisije koje dovode do globalnog otopljavanja.
Zbog aktuelnih aktivnosti u svijetu i trenutih politika svijet bi se do kraja vijeka mogao zagrijati za oko 3,2 stepeni Celzijusa, upozoravaju naučnici SMO-a, smatrajući da se ta vjerovatnost s vremenom povećava, prenosi N1 Zagreb.
KRŠENJE OBAVEZA IZ PARISKOG KLIMATSKOG SPORAZUMA
Prosječna temperatura od 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskog nivoa tokom višegodišnjeg razdoblja značila bi kršenje pariskog cilja. SMO upozorava i na to da postoji 93 odsto šanse da najmanje jedna godina između 2022. i 2026. postane najtoplija do sada te tako nadmaši neslavni rekord postignut 2016.
I izgledi da petogodišnji prosjek temperature za razdoblje od 2022. do 2026. bude viši od onoga izmjerenog u posljednjih pet godina (od 2017. do 2021.) takođe iznose 93 odsto. No istovremeno to ne znači da će svijet preći dugoročni prag otopljavanja od 1,5 stepeni Celzijusa, koji su naučnici postavili kao gornju granicu koja će omogućiti da se izbjegnu katastrofalne klimatske promjene.
- Jedna godina prekoračenja temperature iznad 1,5 stepeni Celzijusa ne znači da smo prekoračili kultni prag Pariskog sporazuma, ali nam ukazuje na to da se sve više približavamo situaciji u kojoj bi temperatura od 1,5 stepeni Celzijusa mogla biti prekoračena na duži period – rekao je Leon Hermanson iz britanske Meteorološke službe, koji je vodio izvještaj.
-Ali istraživanje istovremeno pokazuje da smo bliže privremenom postizanju nižih temperaturnih ciljeva zacrtanih Pariskim sporazumom – rekao je glavni sekretar šef SMO-a Peteri Talas.
- 1,5 stepeni Celzijusa nije tek neka nasumična statistika. To je indikator tačke u kojoj će klimatski uticaji postati sve štetniji za ljude, ali i za cijelu planetu – kazao je.
Vjerovatnoća kratkoročnog prekoračenja temperature od 1,5 stepena postepeno raste od 2015.
Naučnici 2020. takve izglede procijenili na 20 posto, a prošle godine su ih revidirali na 40.
Naučnici se slažu da čak i jedna godina u kojoj će temperature porasti za 1,5 stepena može imati strašne posljedice, poput uništenja koralnih grebena ili smanjenja ledenog pokrivača Arktika.
Izvor: Hayat.ba